• 22 ARA 16
  • 0

  Bebeklerde kalça çıkığı

  Kalça çıkığı (gelişimsel kalça displazisi) nasıl teşhis edilir?

  Tedavi yöntemleri nelerdir?

  Kalça gelişim problemlerinin her bin doğumdan on beşinde ortaya çıkan bir sorun olduğu dikkate alınmalıdır.

  Çoğunlukla bebek anne karnındayken kalçanın gelişimi yetersiz kalmıştır.  Doğum sonrası fark edilmeyen çocuklarda yürüme ile birlikte kalçada çıkık meydana gelir. Erken tanı ve tedavi bu nedenle çok önemlidir.

  Kalça Çıkığının nedenleri

  Kalça çıkığının nedenleri çok çeşitlidir. Bebeğin anne karnındaki pozisyonu ailevi nedenlere, doğum şekline kadar çok sayıda nedeni vardır. Kız çocuklarda, birinci doğumlarda, ailede kalça çıkığı olanlarda, akraba evliliklerinde, ters geliş (makat gelişi) doğan bebeklerde, boyunda eğrilik, başında yassılık ve ayakta eğrilik gibi görünen problemler ile birlikte doğan bebeklerde kalça çıkığı daha sık görülmektedir.

  Kundaklama alışkanlığı gelişimsel kalça displazisi gelişiminde çok önemli bir faktördür. Her yıl binlerce çocuğun kalça problemlerinin ortaya çıkmasında kundağın olumsuz rolü kesin olarak bilinmektedir. Ara bezlerinin geniş olmasına çoğu zaman dikkat edilmemekte, bezin dar ve küçük olması, kasık hizasında bağlanması kalça gelişimini olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Özellikle emzirme sırasında bebeklerin bacakları bitiştirilerek tutulmamalıdır. Aynen kundak uygulaması gibi yanlış bir tutma şeklidir, kalça gelişimini olumsuz yönde etkiler.

  Bebeğinizi kundaklamayın!

  Bebekler kesinlikle kundak yapılmamalıdır. Bezler geniş ve büyük olmalı, göbek hizasının üstünden bağlanmalıdır. Geniş, bol, rahat giysiler giydirilmelidir.

   

  Bebeği emzirirken bacaklar birleştirilmemelidir. Bebeği taşırken yüzü veya arkası taşıyana dönük olarak bir el ile bacak arasından tutularak taşınmalı veya biraz daha büyük bebeklerde bele
  oturtularak taşınmalıdır.

   

  Gelişimsel kalça çıkığının tanı ve tedavisinde ilk basamakta hekimlerinin ve çocuk doktorlarının rolü büyüktür. Bebeklik döneminde ideal yöntem 3 ila 6.haftalar arasında kalçaların muayenesi ve ultrasonografi ile incelenmesidir.

  Ultrasonografi büyük çoğunluğu kıkırdak karakterinde olan kalça eklemini değerlendirmede kullanılan, zararsız ve etkili bir yöntemdir ve ilk 6 hafta röngenograma tercih edilmelidr.

  Erken teşhis önemlidir. İlk 3 ayda normal bir kalça elde etme şansınız %95 in üzerindedir. 3-6 ay arası bebeklerde bu şans biraz daha düşüktür, 6 aydan büyük bebeklerden bir kısmı alçı ve ameliyat tedavileri gerektirebilir. Bu durumlar kalçadaki problemin derecesine bağlı olarak değişebilir. Bir yaşın üzerinde ameliyat gerektiren çocuklarda uygun tedavi çocuk ortopedisti tarafından uygulanmalıdır.

  Tedavi gören tüm çocukların erişkin yaşa kadar gözlem altında olması ve yıllık kontrolleri aksatmaması gerekir.