• 22 ARA 16
  • 0

  Botoks Uygulaması

  Artmış spastisiste nedeniyle işlevini yerine getiremeyen kaslara uygulanır, uygulamanın 3. günü başlayan etki birinci haftada en üst düzeye çıkarken  3 ila 6 aylar arasında devam eder. Bu süre zarfında fizyoterapi yoğun olarak uygulanmalıdır.

  Botoks tedavisi, yaşının  küçük olması nedeniyle kas sapstisisitesinin tekrarlanmasının beklendiği hastalarda ameliyata kadar geçen sürede destek için veya tüm vücudun tutulduğu hastalarda rehabilitasyonu kolaylaştırmak ya da ağrıyı azaltmak için yapılabilir.

  Tek başına botoks uygulamasıyla kontraktürlerin düzelmesi beklenmemelidir. Botoks kemiksel deformite oluşmuşsa, ya da ciddi kontraktürlerde etkisizdir.

  Toplumda genellikle duyumlara dayanan yan etkiler olmasına rağmen son derce güvenli ve yan etkisi az bir uygulamadır. Özellikle geri dönüşümlü olması nedeniyle beklenmeyen etki görüldüğünde de kısa sürede düzelmektedir.

  Aileler bu ilacın 3-6 ay arasında tekrarlanması gerektiği konusunda bilinçlendirilmeli ve erken yada geç uygulamalardan kaçınılmalıdır.