• 22 ARA 16
    • 0

    Doğru Ayakkabı Seçimi

    Çocuklarda doğru ayakkabı seçimi ayak gelişimi için önemlidir. Çocukların rahatsızlık duymadan yürüyebilecekleri ayakkabılar giymeleri gereklidir. Ancak yeni yürümeye başlayan çocuklarda ısrarla ayakkabı giydirilmeye çalışılması doğru değildir ve ilk giyilen ayakkabının ayağı şekillendireceği inancı yanlıştır. Henüz yürümeyen veya emekleyen çocuklara sert ayakkabılar giydirilmemelidir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun için ayağa destek sağlayan ayakkabılar seçilebilir ve bu çocukların güvenli alanlarda çıplak ayakla yürümesi ayak sağlığı için yararlı olacaktır.

    Ayakkabının ucu ile çocuğunuzun baş parmağı arasında bir parmak mesafe olmalıdır, ayakkabı yanlardan sıkmalı; ancak çocuğun ayağından da çıkmamalıdır. Taban desteği sağlayan esnek spor ayakkabılar her yaşta çocuk için uygun bir ayakkabı seçeneğidir.

    Özellikle yürüme başlangıcından 3 yaşına kadar çocukların ayakları hızla büyürler, 2 yaşına kadar her iki ayda bir, 2 yaşından 3 yaşına kadar ise her 3 ayda bir ayak numaraları ölçülmeli ve ayakkabılar değiştirilmelidir.