• 22 ARA 16
  • 0
  Düz tabanlık nasıl tedavi edilir?

  Düz tabanlık nasıl tedavi edilir?

  Normal bir ayak yapısında ayağı oluşturan kas ve kemiklerin oluşturduğu kavisler vardır. Bu kavislerin olmamasına düz tabanlık adı verilir. Tıp dilinde “pes planus” olarak adlandırılan düz tabanlık ailelerin genelde dikkatini çekmekte, ancak çoğu zaman fazlasıyla önemsendiği için çocuğun gereksiz yere tabanlık kullanmasına sebep olabilmektedir.

  Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun ayağındaki yağlı dokular henüz kaybolmamıştır ve pek çok aile yürümeyen veya henüz yürümeye başlayan çocuklarında düz tabanlık olduğunu düşünerek telaşlanırlar. Oysa bu çocuklarda yürümeyle beraber ayaktaki yağ dokusu azalır ve ayak kavsi ortaya çıkar. Çocuğun ayak gelişimi izlenmeli ve düz tabanlık kaybolmuyorsa bir doktora başvurulmalıdır. Esnek tip denilen ve çocuğun yürümeye başlamasından sonra fark edilen düz tabanlığın kesin tanısı 4 yaşından önce konulamaz. Düz tabanlığın tipine göre doktorunuz size egzersiz, ortopedik tabanlık veya ortopedik bot kullanımı gibi tedaviler verecektir. Şu nokta özellkle beliritilmelidir ki; ortopedik botlar çocuğun ayağını düzeltmek için değil yürüme konforunu artırmak için verilirler.

  Nadir de olsa karşılaşılan ve doğumsal olarak ortaya çıkan düz tabanlıkta ise ayak kavisleri oluşmamıştır ve muayenede elle bu kavislerin oluşturulması mümkün değildir. Bu durumda tanı ve tedavi için çocuk ortopedisi uzmanın değerlendirmesine gerek duyulur.