• 22 DEC 16
  • 0

  Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Projesi

  TÜRKİYE SPASTİK ÇOCUKLAR VAKFI’NDAN CEREBRAL PALSY’Lİ BİREYLERE VE AİLELERİNE ÖNEMLİ HİZMET

  “CEREBRAL PALSY’İMLE HAYATTAYIM” PROJESİ CEREBRAL PALSY’Lİ ÇOCUK VE GENÇLERİN HAYATINI DEĞİŞTİRECEK

  YAKLAŞIK 1 MİLYON TL’LİK BÜTÇE İLE HAYATA GEÇECEK OLAN PROJE, TÜRKİYE GENELİNDE CP VERİ TABANI OLUŞTURULMASINA DA KATKI SAĞLAYACAK

  Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), Cerebral Palsy (CP) konusunda önemli bir ihtiyaca cevap verecek projeyi hayata geçiriyor. “Cerebral Palsy’mle Hayattayım (Cerebral Palsy’li Çocuk ve Gençlerin Sosyal Yaşama Katılımlarının ve Rehabilitasyon Hizmetlerine Erişimlerinin Arttırılması)” projesi için TSÇV İstanbul Kalkınma Ajansından yaklaşık 1 milyon TL mali destek aldı. Proje kapsamında, TSÇV tarafından; CP tanısı konmuş, 1-20 yaş grubundaki toplam 2.000 çocuk ve gencin ailesi ziyaret edilecek, içlerinden seçilecek 100 çocuk ve genç ile ailelerine evde rehabilitasyon desteği verilecek.

  Cerebral Palsy (CP) alanında toplumda farkındalık yaratan çalışmalara imza atan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığı mali destek ile “Cerebral Palsy’mle Hayattayım” projesine başlıyor.

  “Cerebral Palsy’mle Hayattayım” projesi kapsamında; Ataşehir, Üsküdar ve Pendik ilçelerinde, CP tanısı konmuş, 1-20 yaş grubundaki toplam 2.000 çocuk ve gencin ailesi evlerinde ziyaret edilecek. İçlerinden seçilecek 100 çocuk ve genç ile ailelerine, evde rehabilitasyon desteği verilecek. Proje ile ortaya çıkan güç birliği ile Cerebral Palsy konusunda çok önemli bir ihtiyaca da cevap verilmiş olacak.

  Türkiye genelinde uygulanabilecek bir model ortaya çıkacak

  Konuyla ilgili açıklama yapan TSÇV Genel Direktörü Nigar Evgin; “Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı olarak şimdi de İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığımız destekle ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün ortaklığıyla ‘Cerebral Palsy’mle Hayattayım’ projesine imza atıyoruz. Bu projenin en önemli ve heyecan veren çıktısı ülkemizde büyük bir eksiklik olan Cerebral Palsy’li bireylerin veri tabanını oluşturacak olmasıdır” dedi.

  Proje kapsamında ilk etapta Cerebral Palsy’li bireyler için bir veri tabanı çalışması yapılacağını söyleyen Nigar Evgin; “Ev ziyaretleri neticesinde belirlenecek 100 CP’li çocuk, genç ve onların ailelerine Evde rehabilitasyon desteği vereceğiz. Bu çalışma neticesinde Türkiye genelinde uygulanabilecek bir evde rehabilitasyon modeli oluşturmaktır” dedi.

  Proje kapsamında; yapılandırılmış grup çalışmaları, mozaik, ebru, fotoğraf atölyeleri, spor çalışmaları gibi faaliyetler ve CP konusunda sık rastlanılan problem başlıklarına yönelik seminerler düzenlenecek. TSÇV, “Cerebral Palsy’mle Hayattayım” projesi ile başta veri tabanı çalışması ve evde rehabilitasyon desteği olmak üzere tüm proje faaliyetlerini, diğer sivil toplum kuruluşlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına örnek teşkil edecek bir model olarak sunmayı amaçlıyor.

  Cerebral Palsy’mle Hayattayım projesinin detayları

  Veri tabanı çalışması hakkında:

  – Belirlenen pilot bölgede yapılacak olan veri tabanı çalışması kapsamında toplam 2000 hane ziyaret edilecek.
  – Engel grupları tanılarına göre ayrılacak.
  – 1 – 20 yaş arası Cerebral Palsy’li bireyler belirlenecek.
  – Hazırlanmış olan veritabanı soruları sonucunda Cerebral Palsy’nin ortaya çıkış nedenlerine dair ipuçları elde edilecek.
  – Elde edilen bilgiler paydaş kurumlarla paylaşılacak.
  – Veritabanı çalışması tamamlandığında tüm ilgili kurumların, her engel grubuna Yönelik Kullanabileceği bir alt yapı çalışması ortaya konulmuş olacak.

  Evde rehabilitasyon desteği hakkında:

  – Veritabanına kaydedilen veriler arasından 1-20 yaş arası 100 Cerebral Palsy’li birey seçilecek.
  – Seçilen bireylerin evine üçer ziyaret gerçekleştirilerek evde rehabilitasyon desteği verilecek.
  – Ailelerine rehberlik ve bilgilendirme sağlanacak.
  – Evde rehabilitasyon destek modelleri geliştirilecek ve uygulanacak.

  Grup çalışmaları ve ek aktiviteler hakkında:

  Yaş gruplarına ve ihtiyaca göre oluşturulacak olan gruplarda aşağıdaki çalışmalar yürütülecek.
  – Günlük yaşam becerileri
  – İletişim becerileri
  – Sosyal beceriler
  – Cinsel gelişim
  – Spor ve dans aktiviteleri
  – Atölye çalışmaları (fotoğraf, ebru, mozaik)
  – Evde rehabilitasyon hizmeti verilen 100 CP’ li birey ve ailelerinin rehabilitasyon programı desteklenecek, ihtiyaca yönelik aktivitelere katılımları sağlanacak.

  Aile seminerleri hakkında:

  • Engelli bireylerin genel ihtiyaçlarına yönelik aile seminerleri düzenlenecek.
  o İletişim Becerileri
  o Ergenlik ve Cinsel Gelişim
  o CP’li Bireylerde Beslenme Problemleri
  o Tuvalet Becerisi
  o Engelli Hukuku
  • Seminerler projemizin pilot ilçelerinde verilecektir ve tüm il geneline açık olacak.

  Bilimsel çalışma hakkında:

  • Evde rehabilitasyon hizmeti ve grup çalışmaları ile ek aktivitelerden yararlanan 100 çocuk/genç ve onların ailelerine çeşitli test ve ölçekler uygulanacak.
  • Elde edilen veriler bilimsel olarak değerlendirilecek.
  • Bulgular, çeşitli kongre ve seminerlerde sunulacak.

  Kapanış faaliyeti ve CP Koşusu hakkında:

  • Engellilerin sosyal hayata katılımları üzerine farkındalık yaratmaya ve kamuoyunun dikkatini çekmeye yönelik bir faaliyet gerçekleşecek
  • Faaliyet tarihi olarak 2 Ekim 2013 Dünya Cerebral Palsy Günü planlanıyor.
  • Başta projenin pilot ilçeleri Ataşehir, Pendik ve Üsküdar olmak üzere İstanbul genelinde engelliler ve tüm kamuoyunun katılımına açık olması planlanıyor.

  TSÇV hakkında:

  TSÇV, Türkiye’de CP konusunda geniş bir yelpazeye sahip ilk ve tek kuruluştur. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 35.569 m2 alan üzerinde; TSÇV önderliğinde hizmet sunan Metin Sabancı Merkezi’nde; Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Erken Müdahale Birimi, Metin Sabancı Okulları ve Yaratıcı Sanatlar Terapisi birimi bulunmaktadır. TSÇV; bir taraftan rehabilitasyon ve eğitim hizmetleri ile CP’li bireylerin topluma katılımını desteklerken, diğer taraftan farklılıkları anlamaya ve anlatmaya çalışmaktadır. Kurulduğu günden bugüne 15.000 çocuğa ve ailesine hizmet vermiş ve destek olmuştur. Günümüzde; yeni yapılanma, yeni bakış açıları ve yaklaşımlar eşliğinde binlerce çocuk ve ailesine destek olmaya, çözümler sunmaya devam etmektedir.

  www.tscv.org.tr

  Detaylı Bilgi İçin: Nagihan Akdaş, Grup 7 İletişim 212 292 13 13 – 535 411 84 87