• 22 ARA 16
  • 0

  Kalça çıkığı – Pelvik osteotomi (leğen kemiğinden düzeltme ameliyatı)

  Kalça eklemi, küre şeklinde uyluk kemiğinin baş kısmı ve içine yerleştiği asetabulum adı verilen yuvadan oluşur. İki kemik arasında yük taşıyan bir eklem kıkırdağı ve dizdeki menisküse benzeyen ve yük taşımada önemli görevleri olan labrum adı verilen bir yapı bulunur.

  Artmış spastisiste nedeniyle gergin olan kaslar ve bacak üzerine tam yük verememe kalçayı çıkık oluşturmaya kadar gidebilecek şekilde bozabilir.  Erken dönemde çıkık oluşmadan yapılacak müdahale ile kalça eklemi korunabilir.  Bu amaçla kalça eklemi sıkı bir şekilde takip edilir ve film çekilir. Kalça ekleminde yetmezlik tespit edildiğinde yuva kısmı femur başına doğru eğilerek çıkık engellenir. Geç gelen olgularda uyluk kemiği kısaltılarak yerine yerleştirilir ve sonrasında yuva yetmezlik olan kısımdan kemik kesisi yapılarak düzeltilir.  Ameliyat çocuk ortopedistinin değerlendirmesi sonucu leğen kemiği üzerinden yapılan 6cm kadar bir cilt yarası ile gerçekleştirilir. Leğen kemiği kalça eklemi uyluk kemiğinin başı tam anlam ile örtülecek şekilde düzeltilir.

  Ameliyat sonrası doktorun karaına göre alçı ya da cihaz kullanılabilir. Ameliyat öncesinde yürüme kabiliyetine sahip hastalar ameliyat sonrası yaklaşık 2. Haftada  destek ile tam yük vermeden yürüyebilir (doktorunuz bu süreyi değiştirebilir).

  Taburculuk sonrası reçete edilen ilaçları kullanması ve ameliyat sonrası 10. ve 21. günlerde poliklinik kontrollerine gelmesi gerekir. Ameliyatta kullanılan implantlar kaynamanın tam olarak gerçekleşmesi kaydı ile 6 aydan sonra yeni bir ameliyat ile çıkarılabilir.