• 22 ARA 16
    • 0

    Kaval kemiği düzeltme ameliyatı (Tibial osteotomi)

    Gelişim esnasın bir çok çocukta görülebilen kaval kemiğinin içe ya da dışa dönüklüğü zaman içinde düzelir fakat artmış spastisistesi olan  çocuklarda gergin olan kaslar nedeniyle bu düzelme olmayabilir. Özellikle engelli çocuklarda ayağın içeri yada dışarı doğru dönmesi yürümeyi zorlaştırır ve enerji tüketimini artırır. Çocuk ortopedistinin değerlendirmesi sonucu tibia kemiği 4cm lik yara üzerinden dize yakın üst kısmından, ortasından ya da ayak bileğine yakın alt kısmından kesilir ve düzeltilerek implant ile tespit edilir.

    Ameliyat sonrası çocuk ortopedistinin kararına göre alçı uygulanabilir. Ameliyat öncesinde yürüme kabiliyetine sahip hastalar ameliyat sonrasında destek ile ameliyat olan vücut bölgesine yük vermeden yürüyebilir.

    Taburculuk sonrası reçete edilen ilaçları kullanması ve ameliyat sonrası 10. ve 21. günlerde poliklinik kontrollerine gelmesi gerekir. Ameliyatta kullanılan implantlar kaynamanın tam olarak gerçekleşmesi kaydı ile 6 ay sonra yeni bir ameliyat ile çıkarılabilir.